  • SC16C554BIBM
SC16C554BIBM
advertisement
Manufacturer No:
SC16C554BIBM
HK JDW NO:
318-SC16C554BIBM
Package:
LQFP
Datasheet:
SC16C554BIBM
Description:
3.3V V 1.6mm mm 7mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 64 260 64
Purchasing and Inquiry
SC16C554BIBM Overview
The LQFP package is the most cost-effective.In order to transmit data, there are 4 channels available.Bulk is adopted for packaging.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used for the uPs, uCs, and peripheral ICs on the board.In its configuration, 64 terminations are used.During operation, it receives a voltage of 3.3V.Data communication is handled by 4 serial I/Os.An IC with 64 pins is what this device is.A frequency of 80MHz is measured for this IC.Due to a series of similarities, it is included into the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.UART is important that the operating temperature does not exceed -40°C in order for the machine to perform normally for a long time.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.Maintaining a voltage below 5.5V will ensure reliability.Reliability can be ensured when the supply voltage is kept above 2.25V.The supply voltage of 5V is provided for its high-efficiency operation.Furthermore, it was shown to be capable of performing ALSO OPERATES AT 2.5V AND 5V SUPPLY.
SC16C554BIBM Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Operating supply voltage of 5V
ALSO OPERATES AT 2.5V AND 5V SUPPLY
SC16C554BIBM Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale SC16C554BIBM UARTs applications.
  • Cellular data devices
  • White goods
  • Network Management
  • Ethernet Network to Serial Ports
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Telecommunication Network Routers
  • Portable and battery operated devices
  • Handheld Computers
  • Portable Applications
  • Portable Appliances
Step5Bar-code shipping tag
SC16C554BIBM
  • Package / Case
    LQFP
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V
  • Nominal Supply Current
    6mA
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Data Rate
    5 Mbps
  • Address Bus Width
    3
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm