  • SBR5E45P5-13
SBR5E45P5-13
advertisement
Manufacturer No:
SBR5E45P5-13
HK JDW NO:
233-SBR5E45P5-13
Package:
PowerDI™ 5
Datasheet:
SBR5E45P5-13
Description:
Super Barrier Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 5A -55°C~150°C 280μA @ 45V 3-Termination Tape & Reel (TR) PowerDI™ 5 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 12122
Step5Bar-code shipping tag
SBR5E45P5-13
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    PowerDI™ 5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    SBR®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    280μA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600mV @ 5A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    120A