  • B1100-13-F
B1100-13-F
advertisement
Manufacturer No:
B1100-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-B1100-13-F
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
B1100-13-F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B1100-13-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    64.013223mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS, FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Capacitance
    80pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    1A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    B1100
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Standard
  • Voltage
    100V
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current
    1A
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 100V
  • Output Current
    1A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    790mV @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Forward Voltage
    790mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Peak Reverse Current
    1A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Capacitance @ Vr, F
    80pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    30A
  • Reverse Voltage
    70V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    30A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    2.4mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.92mm