  • SBR3U60P1Q-13
SBR3U60P1Q-13
advertisement
Manufacturer No:
SBR3U60P1Q-13
HK JDW NO:
233-SBR3U60P1Q-13
Package:
POWERDI®123
Datasheet:
SBR3U60P1Q-13
Description:
Super Barrier Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 620mV @ 3A -65°C~150°C 100μA @ 60V 2-Termination Tape & Reel (TR) POWERDI®123 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 214527
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SBR3U60P1Q-13
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    POWERDI®123
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Number of Terminations
    2
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, LOW LEAKAGE CURRENT
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    620mV @ 3A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    SUPER FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    80A