  • SB2100TA
SB2100TA
advertisement
Manufacturer No:
SB2100TA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-SB2100TA
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 850mV @ 2A -55°C~150°C 500μA @ 100V Tape & Reel (TR) DO-204AC, DO-15, Axial Through Hole
Quantity:
In Stock : 2400
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SB2100TA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SB2100TA .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    850mV @ 2A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Capacitance @ Vr, F
    140pF @ 5V 1MHz