  • 1SS355TE-17
1SS355TE-17
advertisement
Manufacturer No:
1SS355TE-17
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-1SS355TE-17
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
1SS355TE-17
Purchasing and Inquiry
1SS355TE-17 Overview
A reverse voltage of 80V is reasonable.In this device, the reverse leakage current maximum is 100nA volts.This device has an average rectified current of 100mA volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.The fuse's current rating is 100mA, which is the maximum current it can carry without deteriorating too much.There is no maximum value for 500mA surge current.This device can deliver 3pF values depending on the capacitance.In the datasheets, the peak reverse is 100nA, as indicated by the data chart.
1SS355TE-17 Features
a maximal reverse leakage current of 100nA volts
an average rectified current of 100mA volts
a current rating of 100mA
the peak reverse is 100nA
1SS355TE-17 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor 1SS355TE-17 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Reverse Polarity Protection
  • Freewheeling
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
  • Polarity Protection Diode
  • Welders
  • Power converters
  • Ultra High-Speed Switching
Step5Bar-code shipping tag
1SS355TE-17
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Capacitance
    3pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    90V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    100mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    1SS355
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 80V
  • Output Current
    100mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 100mA
  • Forward Current
    100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    500mA
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    80V
  • Average Rectified Current
    100mA
  • Reverse Recovery Time
    4 ns
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    90V
  • Capacitance @ Vr, F
    3pF @ 0.5V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    500mA
  • Reverse Voltage
    80V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    225mA
  • Recovery Time
    4 ns
  • Height
    900μm
  • Length
    1.7mm
  • Width
    1.25mm