  • SA56-11EWA
SA56-11EWA
advertisement
Manufacturer No:
SA56-11EWA
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-SA56-11EWA
Package:
10-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
SA56-11EWA
Description:
LED DISPLAY, 0.56" HE RED CA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SA56-11EWA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    10-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.750 Hx0.500W x 0.315 D 19.05mmx12.70mmx8.00mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Red
  • Additional Feature
    IC COMPATIBLE
  • Subcategory
    LED Displays
  • Number of Functions
    1
  • Operating Supply Voltage
    2V
  • Power Dissipation-Max
    75mW
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Optoelectronic Device Type
    SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY
  • Forward Current
    30mA
  • Current - Test
    20mA
  • Luminous Intensity
    6.4 mcd
  • Wavelength - Peak
    627nm
  • Display Type
    7-Segment
  • Number of Characters
    1
  • Digit/Alpha Size
    0.56 14.22mm
  • Common Pin
    Common Anode
  • Character Width
    14.224mm
  • Height
    19.05mm
  • Character Height
    14.2mm