  • PDC54-11SURKWA
PDC54-11SURKWA
advertisement
Manufacturer No:
PDC54-11SURKWA
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-PDC54-11SURKWA
Package:
18-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Description:
.54" DUAL ALPHANUMERIC RED DISPL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PDC54-11SURKWA
  • Package / Case
    18-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Mfr
    Kingbright
  • Series
  • Size / Dimension
    0.835" H x 0.992" W x 0.307" D (21.20mm x 25.20mm x 7.80mm)
  • Color
    Red
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.95V
  • Current - Test
    20mA
  • Millicandela Rating
    68mcd
  • Wavelength - Peak
    645nm
  • Display Type
    14-Segment, Alphanumeric
  • Number of Characters
    2
  • Digit/Alpha Size
    0.54" (13.80mm)