  • SA52-11SURKWA
SA52-11SURKWA
advertisement
Manufacturer No:
SA52-11SURKWA
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-SA52-11SURKWA
Package:
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Description:
.52" RED LED DISPLAY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SA52-11SURKWA
  • Package / Case
    10-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Mfr
    Kingbright
  • Series
  • Size / Dimension
    0.689" H x 0.488" W x 0.285" D (17.50mm x 12.40mm x 7.25mm)
  • Color
    Red
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.85V
  • Current - Test
    10mA
  • Millicandela Rating
    110mcd
  • Wavelength - Peak
    645nm
  • Display Type
    7-Segment
  • Number of Characters
    1
  • Digit/Alpha Size
    0.52" (13.20mm)