  • S6AP111A28GT11000
S6AP111A28GT11000
advertisement
Manufacturer No:
S6AP111A28GT11000
HK JDW NO:
217-S6AP111A28GT11000
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
6V~28V DC to DC converter IC2 Outputs Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S6AP111A28GT11000 Overview
It comes in the 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, which makes switching controller suitable for most applications. dc motor controller is suitable for 2 output generation. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. This dc control operates at 6V~28V and has a 6V~28V supply voltage. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. A generalization of dc dc regulator can be made using Surface Mount. The dcdc regulator features Current Limit, Soft Start for efficient switching control.
S6AP111A28GT11000 Features
Transistor Driver Outputs
Current Limit, Soft Start
S6AP111A28GT11000 Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp S6AP111A28GT11000 DC to DC converter applications.
  • Access control systems
  • Elevator lighting
  • Household control circuits
  • Digital display device
  • Series voltage regulation circuits
  • Photovoltaic power
  • Surge protection circuits
  • Various precision measuring detectors
  • Precision electronic equipment
  • Machining centers
Step5Bar-code shipping tag
S6AP111A28GT11000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    6V~28V