  • S1DXM-M2C60M-AC120V
S1DXM-M2C60M-AC120V
advertisement
Manufacturer No:
S1DXM-M2C60M-AC120V
HK JDW NO:
590-S1DXM-M2C60M-AC120V
Package:
100
Description:
Electromechanical Relay DPDT 7A 100V to 120VAC Plug-In
Step5Bar-code shipping tag
S1DXM-M2C60M-AC120V
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Panel, Plug-In, Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Package / Case
    100
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Socket
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Voltage - Supply
    100V~120VAC
  • Depth
    22.1mm
    Programmable (Multi-Function)
  • Number of Contacts
    2
  • Operating Supply Voltage
    120V
  • Circuit
    DPDT (2 Form C)
  • Max Current Rating
    7A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Relay Type
    Mechanical Relay
  • Power Consumption
    3W
  • Contact Rating @ Voltage
    7A @ 250VAC
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Delay Time
    0.5 Sec ~ 60 Min
  • Timing Adjustment Method
    Hand Dial
  • Timing Initiate Method
    Input Voltage
  • Length
    28.5mm
  • Width
    57.9mm