  • S0402-10NF2D
S0402-10NF2D
advertisement
Manufacturer No:
S0402-10NF2D
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-S0402-10NF2D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
S0402-10NF2D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Alumina
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    S0402
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.043Lx0.025W 1.09mmx0.64mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    TIN LEAD OVER NICKEL
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    475mA
  • Inductance
    10nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    210mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    3.9GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Inductance Frequency - Test
    250MHz
  • Rated Current-Max
    0.475A
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.76mm