  • S-882Z18-M5T1G
S-882Z18-M5T1G
advertisement
Manufacturer No:
S-882Z18-M5T1G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-882Z18-M5T1G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
S-882Z18-M5T1G
Description:
5 Terminals 0.3V DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR CONVERTER 1 Outputs 350kHz Tape & Reel (TR) SC-74A, SOT-753
Step5Bar-code shipping tag
S-882Z18-M5T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    3V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    0.3V
  • Input Voltage-Nom
    .6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHED CAPACITOR CONVERTER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Topology
    Charge Pump
  • Output Current-Max
    0.003A
  • Frequency - Switching
    350kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    BOOST
  • Length
    2.9mm