  • S-8521E25MC-BLKT2U
S-8521E25MC-BLKT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8521E25MC-BLKT2U
HK JDW NO:
724-S-8521E25MC-BLKT2U
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521E25MC-BLKT2U Overview
In the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller meets most application requirements. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. PMIC is packaged in a solid enclosure of Tape & Reel (TR). The program can handle Transistor Driver dc switching's outputs (s). 2.5V~10V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~85°C TA. Using this switching controller, it is possible to switch at 300kHz. dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. Enable provides dcdc regulator efficient switching control. The switch converters are connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC. The switching converters's terminal (s) are designed at DUAL . A variety of terminations with 5 of dc switching. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. Input voltage of dc dc voltage regulator must be 2.5V. Statistically, DC regulator outputs 2.5V volts. As a result, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM so that the need can be met more directly. Switching converter outputs current to the greatest value of 0.05A.
S-8521E25MC-BLKT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521E25MC-BLKT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521E25MC-BLKT2U DC to DC converter applications.
  • Electrical distribution systems
  • Remotely powered electric motors
  • Computer monitoring equipment of building
  • Photovoltaic power
  • Computed tomography (CT)
  • Digital display device
  • Textile machinery
  • Motor controller circuits
  • Mobile phones
  • Product burn-in
Step5Bar-code shipping tag
S-8521E25MC-BLKT2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    2.5V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm