  • S-8521C33MC-BTST2G
S-8521C33MC-BTST2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521C33MC-BTST2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8521C33MC-BTST2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521C33MC-BTST2G Overview
The switching controller fits in the SC-74A, SOT-753 package and is ideal for most applications. dc motor controller is suitable for 1 output generation. Tape & Reel (TR) is the solid enclosure in which PMIC is packaged. It is capable of dealing with Transistor Driver dc switching's output (s). dc switching'sdc controls with 2.5V~10V voltage are supplied and operated. Suitable for work in a -40°C~85°C TA dc switcher. There is a switch at 60kHz that can be used with this controller. dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. DCDC regulator is controlled efficiently by Enable. The switch converters are connected to an analog IC with a SWITCHING CONTROLLER output. The switching converters's terminal (s) are designed at DUAL . An array of 5 terminations of dc switching. Some of the control techniques used by these dc dc converter ics are PULSE WIDTH MODULATION. The nominal DC switcher's voltage input is 3.96V. It is recommended that the input voltage of the dc dc voltage regulator be 2.5V. The test statistics indicate that DC regulator outputs a voltage of 3.3V. DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM to better satisfy the need. Whenever the current value is 0.05A, switching converter outputs the highest possible value.
S-8521C33MC-BTST2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521C33MC-BTST2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521C33MC-BTST2G DC to DC converter applications.
  • Large fire protection systems
  • Adjustable voltage or current linear circuits
  • Series voltage regulation circuits
  • Imported equipment
  • Pipe bending machines
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Medical equipment
  • Solar power plants
  • Hydrogen power
  • Digital video recorders
Step5Bar-code shipping tag
S-8521C33MC-BTST2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AS PFM
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.96V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA