  • S-8521C32MC-BTRT2G
S-8521C32MC-BTRT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521C32MC-BTRT2G
HK JDW NO:
724-S-8521C32MC-BTRT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521C32MC-BTRT2G Overview
It comes in a SC-74A, SOT-753 package, so switching controller can be used for most applications. For 1 outputs, the dc motor controller is appropriate. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. This dc control operates at 2.5V~10V and has a 2.5V~10V supply voltage. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. With this switching controller, you can switch at 60kHz. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. Switching control is made easier with the dcdc regulator's Enable. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. A switching converters's terminal (s) sits at the DUAL position. Various 5 terminations. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. There is a DC switcher's nominal voltage of 3.84V. 2.5V should be the minimum input voltage for the dc dc voltage regulator. Statistically, DC regulator outputs 3.2V volts. As a result, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM so that the need can be met more directly. As a result, switching converter outputs current to the greatest value possible (0.05A).
S-8521C32MC-BTRT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521C32MC-BTRT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521C32MC-BTRT2G DC to DC converter applications.
  • Smoke exhaust equipment
  • Computed tomography (CT)
  • Drilling machines
  • Magnetohydrodynamic power
  • Flaw detection equipment
  • Computer-related products
  • Analog precision reference circuits
  • Cutting machine tools
  • Domestic water pumps
  • Game consoles
Step5Bar-code shipping tag
S-8521C32MC-BTRT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.2V
  • Input Voltage-Nom
    3.84V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm