  • S-8520F34MC-BNTT2G
S-8520F34MC-BNTT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8520F34MC-BNTT2G
HK JDW NO:
724-S-8520F34MC-BNTT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520F34MC-BNTT2G Overview
As a result of SC-74A, SOT-753 compact design, the switching controller is compatible with most applications. The dc motor controller is adquate to generate for 1 outputs. An enclosure of Tape & Reel (TR) is used to package the PMIC. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. DC control operates at 2.5V~16V volts and has 2.5V~16V supply voltage. Suitable for a -40°C~85°C TA dc switcher. The switching controller can be switched at 300kHz. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. switching converters terminal (s) are designed to be at DUAL. Various 5 terminations. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis 4.08V volts. 2.5V should be the minimum input voltage for the dc dc voltage regulator. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 3.4V. Switching converter outputs current to the greatest value of 0.05A.
S-8520F34MC-BNTT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520F34MC-BNTT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520F34MC-BNTT2G DC to DC converter applications.
  • ATMs
  • Power supplies of electronic gadgets
  • Combined machine tools
  • Hydro power
  • Linear guide
  • Automation technology
  • Imported equipment
  • Sensitive electronic devices
  • Surface processing equipment
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
S-8520F34MC-BNTT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    3.4V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    4.08V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm