  • S-8355M18BD-MCD-TFG
S-8355M18BD-MCD-TFG
advertisement
Manufacturer No:
S-8355M18BD-MCD-TFG
HK JDW NO:
724-S-8355M18BD-MCD-TFG
Package:
6-VFDFN Exposed Pad
Description:
6 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8355M18BD-MCD-TFG Overview
Capsuled in the 6-VFDFN Exposed Pad package, the switching controller can be used for a wide range of applications. For 1 outputs, the dc motor controller is appropriate. Tape & Reel (TR) solid enclosure protects the pmic. Transistor Driver dc switching's outputs (s) are supported. The supply and operating voltage of the dc control are 0.9V~10V. Work well in dc switchers with a -40°C~85°C TA. The switching controller is capable of switching at the 300kHz position. The Surface Mount value makes it suitable for general dc dc regulator. The dcdc regulator features Enable for efficient switching control. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. switching converters terminal (s) are designed to be at DUAL. An array of 6 terminations of dc switching. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. The DC switcher's nominal voltage is 3.3V. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 0.9V. According to the test statistics, DC regulator outputs 1.8V voltage. The value of DC to DC voltage regulator is set at CAN ALSO OPERATE IN PFM MODE in order to fulfill the requirements more effectively. Switching converter outputs current to the greatest value of 0.08A.
S-8355M18BD-MCD-TFG Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
CAN ALSO OPERATE IN PFM MODE
S-8355M18BD-MCD-TFG Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8355M18BD-MCD-TFG DC to DC converter applications.
  • Adjustable voltage or current linear circuits
  • Flexible manufacturing cells
  • Magnetohydrodynamic power
  • SMT equipment
  • Milling machines
  • Product testing
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Analog precision reference circuits
  • Large fire protection systems
  • Current source circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8355M18BD-MCD-TFG
  • Package / Case
    6-VFDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    CAN ALSO OPERATE IN PFM MODE
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N6
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    78%
  • Height Seated (Max)
    0.85mm
  • Length
    2mm