  • S-8520F28MC-BNNT2U
S-8520F28MC-BNNT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8520F28MC-BNNT2U
HK JDW NO:
724-S-8520F28MC-BNNT2U
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520F28MC-BNNT2U Overview
It comes in the SC-74A, SOT-753 package, which makes switching controller suitable for most applications. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. PMIC is packaged in a solid enclosure of Tape & Reel (TR). With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. This dc control operates at 2.5V~16V and has a 2.5V~16V supply voltage. Suitable for a -40°C~85°C TA dc switcher. In this switching controller, the switch can be set to 300kHz. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. The dcdc regulator features Enable for efficient switching control. The switch converters are connected to an analog IC with a SWITCHING CONTROLLER output. Switching converters are designed with the terminal (s) at position DUAL . A variety of 5 terminations are available in dc switching. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. 2.5V should be the minimum input voltage for the dc dc voltage regulator. DC regulator outputs 2.8V voltage according to the test statistics. Switching converter outputs current to the greatest value of 0.05A.
S-8520F28MC-BNNT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520F28MC-BNNT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520F28MC-BNNT2U DC to DC converter applications.
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Balance equipment
  • Shearing machines
  • Post equipment
  • Various CNC machine tools
  • Medical monitoring systems
  • Milling machines
  • Printing
  • Nuclear power plants
  • Domestic water pumps
Step5Bar-code shipping tag
S-8520F28MC-BNNT2U
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    2.8V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA