  • S-8520E18MC-BJDT2U
S-8520E18MC-BJDT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8520E18MC-BJDT2U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8520E18MC-BJDT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520E18MC-BJDT2U Overview
The switching controller fits in the SC-74A, SOT-753 package and is ideal for most applications. 1 outputs can be generated with the dc motor controller. An enclosure of Tape & Reel (TR) is used to package the PMIC. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. This dc control operates at 2.5V~10V and has a 2.5V~10V supply voltage. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. This switching controller can switch at 300kHz. It is suitable for general dc dc regulator when it is set to Surface Mount. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. A SWITCHING CONTROLLER analog IC is connected to the switch converters. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . A variety of terminations with 5 of dc switching. To name a few of the control techniques these dc dc converter ics adapt, it includes PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis set to 2.5V. It is recommended that the input voltage of the dc dc voltage regulator be 2.5V. DC regulator outputs 1.8V voltage based on test statistics. 0.05A is the largest value switching converter outputs.
S-8520E18MC-BJDT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520E18MC-BJDT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520E18MC-BJDT2U DC to DC converter applications.
  • Large fire protection systems
  • Smart grid
  • Current source circuits
  • Computer application technology
  • Medical monitoring systems
  • Laboratories
  • Balance equipment
  • Mobile phones
  • Hydrogen power
  • Communication system
Step5Bar-code shipping tag
S-8520E18MC-BJDT2U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    2.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm