  • S-8355M18MC-MCDT2U
S-8355M18MC-MCDT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8355M18MC-MCDT2U
HK JDW NO:
724-S-8355M18MC-MCDT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8355M18MC-MCDT2U Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a SC-74A, SOT-753 package. For 1 outputs, the dc motor controller is appropriate. Packaging for the pmic consists of Tape & Reel (TR) solid enclosures. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). dc controls with 0.9V~10V voltage are supplied and operated. Worked in an dc switcher with a -40°C~85°C TA rating. With this switching controller, you can switch at 300kHz. The Surface Mount value makes it suitable for general dc dc regulator. The dcdc regulator features Enable for efficient switching control. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . There are many different types of terminations for 5. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. It is recommended to use 0.9V as the minimum input voltage of dc dc voltage regulator. Statistically, the DC regulator outputs 1.8V voltage.
S-8355M18MC-MCDT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8355M18MC-MCDT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8355M18MC-MCDT2U DC to DC converter applications.
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Arc suppression circuits
  • Automatic testing equipment
  • Power supplies of electronic gadgets
  • Constant current circuits
  • Analog precision reference circuits
  • Digital precision reference circuits
  • Combined machine tools
  • Sensitive electronic devices
  • Product testing
Step5Bar-code shipping tag
S-8355M18MC-MCDT2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Output Voltage
    1.8V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm