  • S-8352D33MC-K8ST2U
S-8352D33MC-K8ST2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8352D33MC-K8ST2U
HK JDW NO:
724-S-8352D33MC-K8ST2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8352D33MC-K8ST2U Overview
It comes in a SC-74A, SOT-753 package, so switching controller can be used for most applications. For 1 outputs, the dc motor controller is appropriate. Tape & Reel (TR) is the solid enclosure in which PMIC is packaged. The program can handle Transistor Driver dc switching's outputs (s). DC control operates at 0.9V~10V volts and has 0.9V~10V supply voltage. Work well in dc switchers with a -40°C~85°C TA. Using this switching controller, it is possible to switch at 100kHz. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING REGULATOR. Switching converters are designed with the terminal (s) at position DUAL . An array of 5 terminations of dc switching. To name a few of the control techniques these dc dc converter ics adapt, it includes PULSE FREQUENCY MODULATION. Based on the test statistics, DC regulator outputs voltage 3.3V.
S-8352D33MC-K8ST2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 100kHz
PULSE FREQUENCY MODULATION
S-8352D33MC-K8ST2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8352D33MC-K8ST2U DC to DC converter applications.
  • Precision electronic equipment
  • Injection molding machinery
  • Game consoles
  • Telecommunications equipment
  • Industrial robots
  • Magnetohydrodynamic power
  • Packaging
  • Shearing machines
  • Milling machines
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
Step5Bar-code shipping tag
S-8352D33MC-K8ST2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Output Voltage
    3.3V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Duty Cycle (Max)
    80%
  • Length
    2.9mm