  • S-8351B25MA-J4KT2G
S-8351B25MA-J4KT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8351B25MA-J4KT2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8351B25MA-J4KT2G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
3 Terminals 0.9V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100kHz Tape & Reel (TR) 300mA Switch TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 14687
Step5Bar-code shipping tag
S-8351B25MA-J4KT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    0.9V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA Switch
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Topology
    Boost
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Control Technique
    PULSE FREQUENCY MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Length
    2.9mm