  • S-8340A35AFT-T2-U
S-8340A35AFT-T2-U
advertisement
Manufacturer No:
S-8340A35AFT-T2-U
HK JDW NO:
724-S-8340A35AFT-T2-U
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
S-8340A35AFT-T2-U
Description:
8 Terminals 0.8V~6V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 600kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8340A35AFT-T2-U Overview
The switching controller fits in the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package and is ideal for most applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. Tape & Reel (TR) solid enclosure protects the pmic. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. A 0.8V~6V voltage is supplied to the dc control and used for operating it. Work well in dc switchers with a -40°C~85°C TA. There is a switch at 600kHz that can be used with this controller. dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Current Limit, Enable, Soft Start. An analog IC with the SWITCHING CONTROLLER signal is connected to the switch converters. A switching converters's terminal (s) sits at the DUAL position. Various 8 terminations. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. Test statistics indicate DC regulator outputs 3.5V voltage.
S-8340A35AFT-T2-U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 600kHz
Current Limit, Enable, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
S-8340A35AFT-T2-U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8340A35AFT-T2-U DC to DC converter applications.
  • Thermal power
  • Drilling machines
  • Injection molding machinery
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Precision electronic equipment
  • Computed tomography (CT)
  • Arc suppression circuits
  • Constant current circuits
  • Correction machines
Step5Bar-code shipping tag
S-8340A35AFT-T2-U
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Output Voltage
    3.5V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.8V~6V
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Duty Cycle (Max)
    89%
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA