  • S-8340A34AFT-T2-U
S-8340A34AFT-T2-U
advertisement
Manufacturer No:
S-8340A34AFT-T2-U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8340A34AFT-T2-U
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
S-8340A34AFT-T2-U
Description:
8 Terminals 0.8V~6V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 600kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8340A34AFT-T2-U Overview
As a result of 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) compact design, the switching controller is compatible with most applications. It is sufficient to generate 1 outputs with this dc motor controller. The pmic is packaged in Tape & Reel (TR) solid enclosure. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. DC control operates at 0.8V~6V volts and has 0.8V~6V supply voltage. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. In this switching controller, the switch can be set to 600kHz. As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. DCDC regulator is controlled efficiently by Current Limit, Enable, Soft Start. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. Switching converters are designed with the terminal (s) at position DUAL . A variety of terminations with 8 of dc switching. A few of the control techniques these dc dc converter ics adapt include PULSE WIDTH MODULATION. The test statistics indicate that DC regulator outputs a voltage of 3.4V. It should be fully noted that the dc to dc regulator only accepts 2.04V input voltage at most.
S-8340A34AFT-T2-U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 600kHz
Current Limit, Enable, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
S-8340A34AFT-T2-U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8340A34AFT-T2-U DC to DC converter applications.
  • Sensitive electronic devices
  • Automatic testing equipment
  • CMM
  • Energy management systems
  • Balance equipment
  • Computed tomography (CT)
  • Network technology
  • Product testing
  • Linear guide
  • Geothermal power
Step5Bar-code shipping tag
S-8340A34AFT-T2-U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.4V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.8V~6V
  • Control Features
  • Topology
    Boost
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Input Voltage (Max)
    2.04V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    89%
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm