  • S-75L86ANC-5L8-TFG
S-75L86ANC-5L8-TFG
advertisement
Manufacturer No:
S-75L86ANC-5L8-TFG
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-75L86ANC-5L8-TFG
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Description:
Gates & Inverters 1V~3.6V V
Purchasing and Inquiry
S-75L86ANC-5L8-TFG Overview
This part is conveniently packaged in 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353, making it easy to ship abroad. High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). A XOR (Exclusive OR) logic principle is used to make it work. Ensure the part's full functionality by setting the voltage to 1V~3.6V. Temperatures around -40°C~85°C are extended for operation. Surface Mount is the mounting position of the part. High and low output current states are both 2.6mA 2.6mA. S-75L is the series it belongs to. The total number of terminations is 5. This part is equipped with 1 functions that will greatly enhance the user's experience. In LV/LV-A/LVX/H, this chip plays an important role. Use 75L86 to search for device variants. A total of 5 pins are injected into the body of the part. Inputs are limited to 2. The logic device in this example is a typical Gates. The circuits in this device number 1. This device requires a minimum voltage of 1V. Vsup reaches its maximum value at 3.6V. In addition to this, it is packed with the industry TAPE AND REEL method. Standby mode has a maximum current of 1μA.
S-75L86ANC-5L8-TFG Features
XOR (Exclusive OR) Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
LV/LV-A/LVX/H Family
S-75L86ANC-5L8-TFG Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-75L86ANC-5L8-TFG Gates and Inverters applications.
  • Cell phone
  • In-vehicle system
  • Mobile caravan
  • Electrical tools
  • Electricity for military and civilian life in areas without electricity
  • Agriculture and light complementary power station
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Flashlight
  • Air conditioner
  • Residual current/leakage current protection
Step5Bar-code shipping tag
S-75L86ANC-5L8-TFG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S-75L
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    TIN BISMUTH/TIN SILVER
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    75L86
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1V
  • Number of Circuits
    1
  • Family
    LV/LV-A/LVX/H
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    2.6mA 2.6mA
  • Logic Type
    XOR (Exclusive OR)
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10ns @ 3V, 25pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    75 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    75 ns
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.25V ~ 0.9V
  • Logic Level - High
    0.75V ~ 2.1V