  • S-75L02ANC-5L3-TFG
S-75L02ANC-5L3-TFG
advertisement
Manufacturer No:
S-75L02ANC-5L3-TFG
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-75L02ANC-5L3-TFG
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Description:
Gates & Inverters 1V~3.6V V
Purchasing and Inquiry
S-75L02ANC-5L3-TFG Overview
The part comes in 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 packaging, which makes it convenient to ship overseas. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tape & Reel (TR). NOR Gate logic governs its operation. A voltage of 1V~3.6V is required for the part to function properly. Operational temperature extended around -40°C~85°C. A Surface Mount mount is used for this part. There is 2.6mA 2.6mA output current in the high or low states. This is part of the S-75L series. Total terminations are 5. A significant improvement in the user experience can be achieved by the part since it has 1 functions. There is a chip in this package that is a part of LV/LV-A/LVX/H. Using the 75L02 search parameter will show you device variants. A total of 5 pins are injected into the part body. As of 2, the part supports 2 inputs. It is a typical Gates logic device. The device consists of 1 circuits. This device requires a minimum voltage of 1V. It reaches 3.6V when the supply voltage is maximal (Vsup). The method TAPE AND REEL has been incorporated into the package. Standing by mode draws 1μA watts of current.
S-75L02ANC-5L3-TFG Features
NOR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
LV/LV-A/LVX/H Family
S-75L02ANC-5L3-TFG Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-75L02ANC-5L3-TFG Gates and Inverters applications.
  • VCR
  • Electrical tools
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Laptop
  • Illumination
  • Reactive power compensation function
  • DVD
  • Air conditioner
  • Agriculture and light complementary power station
  • Overvoltage and undervoltage protection
Step5Bar-code shipping tag
S-75L02ANC-5L3-TFG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    75L02
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1V
  • Number of Circuits
    1
  • Family
    LV/LV-A/LVX/H
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    2.6mA 2.6mA
  • Logic Type
    NOR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10ns @ 3V, 25pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    75 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    75 ns
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.25V ~ 0.9V
  • Logic Level - High
    0.75V ~ 2.1V
  • Current - Quiescent (Max)
    1μA
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S-75L
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    TIN BISMUTH/TIN SILVER
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1V~3.6V