  • S-1009C12I-M5T1U
S-1009C12I-M5T1U
advertisement
Manufacturer No:
S-1009C12I-M5T1U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-1009C12I-M5T1U
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
S-1009C12I-M5T1U
Description:
1.8V5 Terminals 5-Pin Voltage supervisorS-1009 Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
S-1009C12I-M5T1U Overview
There are 5 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. This power ic is packaged in a way that looks like a Tape & Reel (TR). Please refer to this PMIC for 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. Please refer to power management for SC-74A, SOT-753 functions. This IC power shares lots of benefits with other Voltage Detector products. IC management conducts at a voltage of 1.8V. There is a voltage supply of 1 for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. In total, the power management has 5 pins in it. Mounting type Surface Mount is recommended. This power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~85°C TA. While in operation, this supervisor has a voltage output of Push-Pull, Totem Pole. As you may know, this PMIC comes from the well-known S-1009 series product line.
S-1009C12I-M5T1U Features
Voltage Detector type
S-1009C12I-M5T1U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-1009C12I-M5T1U Voltage Supervisors applications.
  • Refrigeration
  • Display equipment
  • Sensitive sensors
  • Electric heating appliances
  • Military communications
  • Leakage protection
  • Leakage current detection
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Personal computers
  • DVR
Step5Bar-code shipping tag
S-1009C12I-M5T1U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S-1009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Voltage Detector
  • Terminal Finish
    TIN
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.6V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    1.2V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.9mm