  • S-1000N27-N4T1U
S-1000N27-N4T1U
advertisement
Manufacturer No:
S-1000N27-N4T1U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-1000N27-N4T1U
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
S-1000N27-N4T1U
Description:
1.2V4 Terminals 4-Pin Voltage supervisorS-1000 Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
S-1000N27-N4T1U Overview
Power management is mounted through 4 terminals. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. Power management is possible to find a series of 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. IC management is packaged as a SC-82A, SOT-343 package. With power management, you get a lot of benefits that you won't find in other Voltage Detector products. IC management is specified that the package peak reflow temperature should be 260. When a supply voltage of 1.2V is applied to the power ic, it conducts. Power management conducts at a voltage of 1. A total of 4 pins are located on this power management. Surface Mount mounting is recommended. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TA. Power management has an output of Open Drain or Open Collector during operation. Located in the well-known S-1000 series product line, this IC management is a kind of this series.
S-1000N27-N4T1U Features
Voltage Detector type
S-1000N27-N4T1U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-1000N27-N4T1U Voltage Supervisors applications.
  • Leakage protection
  • Computer applications
  • Microprocessor system
  • WiFi router
  • Utility meter
  • Embedded computing
  • Unattended substation automation
  • Precision measurement
  • Low voltage/high power - AI, GPU
  • Kitchen appliances
Step5Bar-code shipping tag
S-1000N27-N4T1U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S-1000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Voltage Detector
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.7V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2mm