  • S-1004NB24I-M5T1U
S-1004NB24I-M5T1U
advertisement
Manufacturer No:
S-1004NB24I-M5T1U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-1004NB24I-M5T1U
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
S-1004NB24I-M5T1U
Description:
1.2V5 Terminals Voltage supervisorS-1004 Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
S-1004NB24I-M5T1U Overview
There are 5 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. Packaged in a Tape & Reel (TR)-shape, IC management comes with a number of features. Power management is possible to find a series of 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. As a reference, this IC power includes SC-74A, SOT-753 functions for your convenience. This IC power shares lots of benefits with other Voltage Detector products. The supervisor is always powered by a 1.2V volt supply. A supply voltage of 1 is used to conduct the PMIC chip. Power management' mounting is recommended to be done with the Surface Mount type of mounting. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TA. During operation, this power management system outputs Open Drain or Open Collector. The IC power comes from the well-known S-1004 series.
S-1004NB24I-M5T1U Features
Voltage Detector type
S-1004NB24I-M5T1U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-1004NB24I-M5T1U Voltage Supervisors applications.
  • Detection of phase imbalance
  • Network equipment
  • DSP
  • Magnetic resonance imaging
  • Battery cars
  • Electronics installed in the vehicle
  • Refrigeration
  • Set top box
  • Consumer electronics
  • Transformer load monitoring equipment
Step5Bar-code shipping tag
S-1004NB24I-M5T1U
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S-1004
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Voltage Detector
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.4V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.9mm