  • S-1003NB48I-M5T1U
S-1003NB48I-M5T1U
advertisement
Manufacturer No:
S-1003NB48I-M5T1U
HK JDW NO:
724-S-1003NB48I-M5T1U
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
S-1003NB48I-M5T1U
Description:
1.2V5 Terminals Voltage supervisorS-1003 Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
S-1003NB48I-M5T1U Overview
There are 5 terminals on this power management that allow it to be mounted. Tape & Reel (TR)-packaging is used. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. On this supervisor, there is a series of 1 channels that can be found. The purpose of this IC power is to provide you with a reference of SC-74A, SOT-753 functions. As with other Voltage Detector products, this IC management also offers a wide range of benefits. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be NOT SPECIFIED. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1.2V. IC management is possible to find a succession of 1 voltages that have been checked. A Surface Mount mounting type is recommended. It is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~85°C TA. Power management has an output of Open Drain or Open Collector during operation. The PMIC is a kind of the well-known S-1003 series of products.
S-1003NB48I-M5T1U Features
Voltage Detector type
S-1003NB48I-M5T1U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-1003NB48I-M5T1U Voltage Supervisors applications.
  • Display equipment
  • WiFi router
  • Power communication system
  • Microprocessor system
  • Refrigeration
  • Multi-voltage system
  • Precision measurement
  • Important electronics for automotive safety
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Set top box
Step5Bar-code shipping tag
S-1003NB48I-M5T1U
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Number of Terminations
    5
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Voltage - Threshold
    4.8V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.9mm