  • S-1003NB45I-M5T1U
S-1003NB45I-M5T1U
advertisement
Manufacturer No:
S-1003NB45I-M5T1U
HK JDW NO:
724-S-1003NB45I-M5T1U
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
S-1003NB45I-M5T1U
Description:
1.2V5 Terminals Voltage supervisorS-1003 Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
S-1003NB45I-M5T1U Overview
There are 5 terminals on this power management that allow it to be mounted. In terms of packaging, power management follows the Tape & Reel (TR) model. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. On this supervisor, there is a series of 1 channels that can be found. Please find attached SC-74A, SOT-753 functions for your reference in this IC power. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Voltage Detector line. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at NOT SPECIFIED. When a supply voltage of 1.2V is applied to the power ic, it conducts. A supply voltage of 1 is used to conduct the PMIC chip. Surface Mount mounting is recommended. We recommend setting the supervisors to -40°C~85°C TA degrees. The output voltage of this power managment ic during operation is Open Drain or Open Collector. It is one of the well-known S-1003 series power ic line.
S-1003NB45I-M5T1U Features
Voltage Detector type
S-1003NB45I-M5T1U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-1003NB45I-M5T1U Voltage Supervisors applications.
  • Network equipment
  • Embedded computing
  • Precision measurement
  • Military electronics
  • Power distribution systems of operating room
  • Utility meter
  • Radio
  • Cloud computing
  • Power distribution systems of ICU
  • Medical-specific isolation transformer
Step5Bar-code shipping tag
S-1003NB45I-M5T1U
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Number of Terminations
    5
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Voltage - Threshold
    4.5V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.9mm