  • RWR74S7R15FRB12
RWR74S7R15FRB12
advertisement
Manufacturer No:
RWR74S7R15FRB12
HK JDW NO:
873-RWR74S7R15FRB12
Datasheet:
RWR74S7R15FRB12
Description:
Through Hole 7.15Ohms, 5W, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
RWR74S7R15FRB12
    22 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
    Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    7.15Ohms
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    5W
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Military Standard
    MIL-PRF-39007
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    22.225mm
  • Width
    7.92mm