  • RT9078-12GJ5
RT9078-12GJ5
advertisement
Manufacturer No:
RT9078-12GJ5
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
HK JDW NO:
682-RT9078-12GJ5
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
RT9078-12GJ5
Description:
Quantity:
In Stock : 8589
Purchasing and Inquiry
Product Description:
Features:
Fixed Output Voltage: The RT9078-12GJ5 provides a fixed output voltage of 12V, suitable for applications that require a specific voltage level.
Applications:
Step5Bar-code shipping tag
RT9078-12GJ5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Type
    Parameter
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Output
    300mA
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-5
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    4μA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • PSRR
    75dB (1kHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.57V @ 300mA