  • RT8009-33GJ5
RT8009-33GJ5
advertisement
Manufacturer No:
RT8009-33GJ5
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
HK JDW NO:
682-RT8009-33GJ5
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
RT8009-33GJ5
Description:
5 Terminals 2.5V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1.25MHz Tape & Reel (TR) 600mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 3186
Step5Bar-code shipping tag
RT8009-33GJ5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.939mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    600mA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    1.25MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Length
    2.8955mm