  • RT0805BRE07147RL
RT0805BRE07147RL
advertisement
Manufacturer No:
RT0805BRE07147RL
HK JDW NO:
898-RT0805BRE07147RL
Datasheet:
RT0805BRE07147RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 147Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3575
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RT0805BRE07147RL
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    147Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Rectangular
  • Case Code (Metric)
    0805
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm