  • RR03J24KTB
RR03J24KTB
advertisement
Manufacturer No:
RR03J24KTB
HK JDW NO:
792-RR03J24KTB
Package:
Axial
Datasheet:
RR03J24KTB
Description:
FIXED RESISTOR, 24kOhm, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RR03J24KTB
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2011
  • Series
    RR, Neohm
  • Size / Dimension
    0.197Diax0.591L 5.00mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    24kOhm
  • Composition
    Metal Film
  • Voltage - Rated
    750V
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    3W
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Construction
    Tubular
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Lead Length
    30mm
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Diameter
    5mm