  • RPMD40-123.3SG
RPMD40-123.3SG
advertisement
Manufacturer No:
RPMD40-123.3SG
HK JDW NO:
655-RPMD40-123.3SG
Datasheet:
RPMD40-123.3SG
Description:
DC/DC CONVERTER 3.3V 40W
Step5Bar-code shipping tag
RPMD40-123.3SG
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Weight
    182g
  • Series
    POWERLINE Power Modules (40W)
  • Size / Dimension
    4.58Lx0.96W x 2.26 H 116.3mmx24.5mmx57.6mm
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, LVD
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    2.97V
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    9.5V
  • Current - Output (Max)
    12.1A
  • Output Current
    8A
  • Max Output Voltage
    3.63V
  • Height
    24.5mm