  • R-78HB12-0.5/W
R-78HB12-0.5/W
advertisement
Manufacturer No:
R-78HB12-0.5/W
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-R-78HB12-0.5/W
Package:
Module
Datasheet:
R-78HB12-0.5/W
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 6W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R-78HB12-0.5/W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Weight
    4.5g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Box
  • Series
    INNOLINE R-78HBxx
  • Size / Dimension
    0.48Lx0.38W x 0.94 H 12.1mmx9.7mmx24.0mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Type
    Linear Regulator Replacement
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    6W
  • Max Power Dissipation
    6W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSMA-W3
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    93%
  • Voltage - Input (Max)
    72V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    17V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    500mA
  • Output Power
    6W
  • Max Output Voltage
    12V
  • Total Power Output-Max
    6W
  • Height
    24mm
  • Width
    9.7mm