  • RPEF51H102Z2S1A03A
RPEF51H102Z2S1A03A
advertisement
Manufacturer No:
RPEF51H102Z2S1A03A
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RPEF51H102Z2S1A03A
Package:
Radial
Description:
RPE 1nF Ceramic Capacitor 80% -82/+22% ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 12923
Step5Bar-code shipping tag
RPEF51H102Z2S1A03A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    RPE
  • Tolerance
    80%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -82/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2010
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    5.0038mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3.5mm