  • RP93737T0050GTTR
RP93737T0050GTTR
advertisement
Manufacturer No:
RP93737T0050GTTR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-RP93737T0050GTTR
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RP9 Series, Thin Film, 50Ohm, ±2%, -55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP93737T0050GTTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    RP9
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.370W 9.40mmx9.40mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Composition
    Thin Film
  • Additional Feature
    POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 40W
  • Power Rating
    40W
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Frequency
    3GHz
  • Size Code
    3737
  • Height Seated (Max)
    0.045 1.15mm