  • RP73D2A464KBTG
RP73D2A464KBTG
advertisement
Manufacturer No:
RP73D2A464KBTG
HK JDW NO:
792-RP73D2A464KBTG
Datasheet:
RP73D2A464KBTG
Description:
FIXED RESISTOR RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 464kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RP73D2A464KBTG
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Strip
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    ±15ppm/°C
  • Resistance
    464kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm