  • CRG0402J10K/10
CRG0402J10K/10
advertisement
Manufacturer No:
CRG0402J10K/10
HK JDW NO:
792-CRG0402J10K/10
Datasheet:
CRG0402J10K/10
Description:
FIXED RESISTOR CRG, Neohm Series, Thick Film, 10kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 65014
Step5Bar-code shipping tag
CRG0402J10K/10
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Depth
    500μm
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W