  • ROX05SJ8K2
ROX05SJ8K2
advertisement
Manufacturer No:
ROX05SJ8K2
HK JDW NO:
792-ROX05SJ8K2
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR, 8.2kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Oxide Film,
Quantity:
In Stock : 24079
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ROX05SJ8K2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ROX, Neohm
  • Size / Dimension
    0.138Diax0.394L 3.50mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±350ppm/°C
  • Resistance
    8.2kOhm
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Construction
    Flameproof
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Diameter
    0.54 mm