  • RNCF0402BTC1K02
RNCF0402BTC1K02
advertisement
Manufacturer No:
RNCF0402BTC1K02
HK JDW NO:
762-RNCF0402BTC1K02
Datasheet:
RNCF0402BTC1K02
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.02kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF0402BTC1K02
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.02kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Power Rating
    63mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm