  • RNCF0201DTE90R9
RNCF0201DTE90R9
advertisement
Manufacturer No:
RNCF0201DTE90R9
HK JDW NO:
762-RNCF0201DTE90R9
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
RNCF0201DTE90R9
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 90.9Ohm, 0.03W 1/32W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF0201DTE90R9
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.023Lx0.011W 0.58mmx0.29mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    90.9Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.03W 1/32W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    32mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    15V
  • Height Seated (Max)
    0.011 0.28mm