  • RNC60H1961BMR36
RNC60H1961BMR36
advertisement
Manufacturer No:
RNC60H1961BMR36
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RNC60H1961BMR36
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
1.96kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RNC60H1961BMR36
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60
  • Size / Dimension
    0.097Diax0.280L 2.46mmx7.11mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Military, Moisture Resistant, Weldable
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.96kOhms
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Failure Rate
    M (1%)