  • RN73C1E3K57B
RN73C1E3K57B
advertisement
Manufacturer No:
RN73C1E3K57B
Manufacturer:
TE Connectivity
HK JDW NO:
785-RN73C1E3K57B
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 3.57kOhm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
RN73C1E3K57B
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Series
    RN73
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    10 ppm/°C
  • Resistance
    3.57kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Rated Temperature
    70°C
  • Width
    1mm