  • RN55E1052BRE6
RN55E1052BRE6
advertisement
Manufacturer No:
RN55E1052BRE6
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RN55E1052BRE6
Package:
Axial
Datasheet:
RN55E1052BRE6
Description:
Through Hole 10.5kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RN55E1052BRE6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    34 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-R-10509/7, RN55
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    10.5kOhms
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Military Standard
    MIL-R-10509
  • Diameter
    2.29mm
  • Length
    6.096mm
  • Width
    2.29mm