  • RN55C2152BRE6
RN55C2152BRE6
advertisement
Manufacturer No:
RN55C2152BRE6
HK JDW NO:
873-RN55C2152BRE6
Datasheet:
RN55C2152BRE6
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 21.5kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RN55C2152BRE6
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    21.5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, 7.5 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-R-10509
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Diameter
    2.29mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    34 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±0.1%